Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitii intracomunitare

Lucrez la o firma care este neplatitoare de TVA, aici s-au achizitionat marfuri intracomunitare care depasesc plafonul de 10000 eur, acum am aflat ca ar fi trebuit sa ma inregistrez ca platitor de tva pt.achizitii intracomunitare. Ca urmare nu am depus nici declaratia 390 nici decont 301. Mentionez faptul ca plafonul a fost depasit incepand cu luna mai 2008. Intrebarea mea este care sunt consecintele si ce maipot face pentru a remedia situatia?
Va multumesc
nu puteti face nimic in sensul asta?sa vorbiti cu furnizorii sa va refaca facturile, nu stiu cum s-ar putea rezolva!. numai amenda pentru nedepunerea declaratiei 390 este 12.000, 6.000 in 24 de ore.
Nu e bine deloc, dar se mai poate depune declaratia 091 retroactiv pentru ca fara ea, fara a avea un cod de inregistrare in scopuri de tva nu pot depune declaratia 390?
Intocmai, eu v-am spus numai vt este amendv pt.390, nu va mai spun si la celelalte.500 de fiecare cu reducere la jumatate in 24 de ore, deci, incercati s-o rezolvati cumva ca nu e gluma.
O firma platitoare TVA trimestriala achizitioneza marfa din Italia in scopul revanzarii ei in valoare de 150 euro. Tva-ul de pe factura este de 10%, respectiv 20%! Se deduce TVA-ul sau nu ? Multumesc!
Dandy, utilizator
De ce este tva pe factura?Daca ambele sunt inregistrate in scopuri de tva si s-a comunicat codul valabil, se aplica autolichidarea taxei.