Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as dori ca dupa nastere sa raman acasa 2 ani. Ce indemnizatie voi primi?

Multumesc anticipat.
Indemnizatia lunara in cazul concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
Indemnizatia lunara in cazul concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.

Aceste prevederi sunt reglementate de OUG 111/2010.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
In completarea celor spuse de colegul @vindicative:

- 1 ISR (indicator social de referinta), in vigoare = 500 lei.
- Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1200 lei.