avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as dori ca dupa nastere sa raman acasa 2 ani. Ce indemnizatie voi primi?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:30, 17 Ianuarie 2013
Indemnizatia lunara in cazul concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
Indemnizatia lunara in cazul concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.

Aceste prevederi sunt reglementate de OUG 111/2010.
Ultima modificare: Joi, 17 Ianuarie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
In completarea celor spuse de colegul @vindicative:

- 1 ISR (indicator social de referinta), in vigoare = 500 lei.
- Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata indemnizatie ccc MCO MCO Buna ziua. Dupa cum am inteles eu, in cazul in care as alege perioada de 2 ani pentru CCC plata indemnizatiei nu va fi mai mare de 1200 RON chiar daca eu ma ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil teodorabalan teodorabalan Buna ziua.Sunt angajata la o societate comerciala cu 2 ore pe zi si cu un salariu modic de 120lei si urmeaza sa nasc.As vrea sa stiu care este cuantumul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copii la 1/2 norma. colceriumari-bv colceriumari-bv O viitoare mamica a lucrat 15 luni cu 1/2 norma, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? In ce cuantum? (vezi toată discuția)