avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatie CCC

Buna ziua.

Dupa cum am inteles eu, in cazul in care as alege perioada de 2 ani pentru CCC plata indemnizatiei nu va fi mai mare de 1200 RON chiar daca eu ma incadrez la o suma mult mai mare?

Ceea ce nu am inteles eu concret este urmatorul fapt:
- aceasta suma imi va fi platita si in anul 1 sau doar incepand cu anul 2?
- sau in anul 1 voi primi 85% si incepand cu anul 2 maxim 1200?

Ma puteti lamuri in aceasta privinta, va rog?

Multumesc.
-
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 11:16, 26 Aprilie 2014
Indemnizatia se stabileste in cuantum de 85% din veniturile nete realizate in ultimele 12 luni, dar are limite diferite in functie de optiunea aleasa:
- 1 an - maxim 6,8 ISR = 6,8 x 500 lei = 3400 lei
- 2 ani - maxim 2,4 ISR = 2,4 x 500 lei = 1200 lei.
ISR = 500 lei
Indemnizatia are aceeasi valoare pe toata durata CCC.


OUG nr. 111/2010:
ART. 2
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(1^1) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie cresterea copilului ioana2525 ioana2525 Buna ziua, Sunt insarcinata si as dori ca dupa nastere sa raman acasa 2 ani. Ce indemnizatie voi primi? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copii la 1/2 norma. colceriumari-bv colceriumari-bv O viitoare mamica a lucrat 15 luni cu 1/2 norma, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? In ce cuantum? (vezi toată discuția)
Concediul crestere copil vio1952 vio1952 daca am doua joburi,la stat am 1500 ron venit net,la privat 500ron,indemnizatia se calculeaza cumulat?85%din 2000ron?si daca as opta pentru doi ani ccc as ... (vezi toată discuția)