Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Formula de calcul a pensiei de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Formula de calcul a pensiei de limita de varsta

P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va multumesc .
Reducerea varstei de pensionare , conf art 55 L263/2010 se realizeaza cand persoana are stagiul complet de cotizare (35 de ani), iar in stagiul complet de cotizare intra si cele de la art.. 49(1)? Gresesc?

1. Stagiul complet de cotizare unic si el este stagiul prevazut de lege, in functie de sex si de data nasterii, si in functie de care se stabilesc anumite drepturi prevazute in lege.

2. Perioadele asimilate stagiilor de cotizare, prevazute la art.49 din lege, nu sunt luate (ca stagiu de cotizare) in calcul in cazul pensiei anticipate si al pensiei anticipate partiale.

3. Perioadele asimilate stagiului de cotizare nu intra in stagiul complet de cotizare ci numai in stagiul efectiv de cotizare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane