avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Formula de calcul a pensiei de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Formula de calcul a pensiei de limita de varsta

P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:41, 19 Ianuarie 2013
Reducerea varstei de pensionare , conf art 55 L263/2010 se realizeaza cand persoana are stagiul complet de cotizare (35 de ani), iar in stagiul complet de cotizare intra si cele de la art.. 49(1)? Gresesc?

1. Stagiul complet de cotizare unic si el este stagiul prevazut de lege, in functie de sex si de data nasterii, si in functie de care se stabilesc anumite drepturi prevazute in lege.

2. Perioadele asimilate stagiilor de cotizare, prevazute la art.49 din lege, nu sunt luate (ca stagiu de cotizare) in calcul in cazul pensiei anticipate si al pensiei anticipate partiale.

3. Perioadele asimilate stagiului de cotizare nu intra in stagiul complet de cotizare ci numai in stagiul efectiv de cotizare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti daca, la stabilirea calculului pensiei anticipate, se iau in considerare concediile medicale dupa data de 01.04.2001. Stiu ca, in ... (vezi toată discuția)