avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog ajutati-ma!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog ajutati-ma!

In baza prevederilor art.61 lit.c,am fost concediat.Incepand cu data de 07.01.2009,am incetat activitatea.Doresc sa inaintez dosar de somaj?Exista un termen legal in care trebuie sa depun dosarul de somaj?
Cel mai recent răspuns: adrianbiti , utilizator 23:48, 10 Februarie 2009
Legea somajului
Art. 38. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a) incetarii contractului individual de munca sau a contractului de munca temporara;*
b) incetarii raporturilor de serviciu;
c) incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d) expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract.*
e) incetarii calitatii de membru cooperator;
f) incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
g) incetarii motivului pentru care au fost pensionate;
h) incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca sau de serviciu;*
j) ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
k) incetarii activitatii desfasurate exclusiv pe baza conventiei civile;
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);
n) expirarii perioadei de 30 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. c).
(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi
adrianbiti a scris:

In baza prevederilor art.61 lit.c,am fost concediat.Incepand cu data de 07.01.2009,am incetat activitatea.Doresc sa inaintez dosar de somaj?Exista un termen legal in care trebuie sa depun dosarul de somaj?


Indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii contractului individual de munca daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.

Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii contractului individual de munca , indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
Va multumesc stimate domn.
Va multumesc frumos pentru informatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In legatura cu somajul alin1980 alin1980 Buna ziua as dori sa intreb somajul cum se calculeaza din momentul in care ai depus dosarul . si ti-a fost aceptat din momentul acela primesti somasj., ... (vezi toată discuția)
Somaj sau nu? chance1 chance1 Nepotul meu a terminat liceul anul trecut, in iunie 2008. A incercat sa-si gaseasca de lucru, dar nu a gasit ceva stabil. Acum, in martie a incercat sa-si ... (vezi toată discuția)
Somaj amarianaro amarianaro In cazul in care ai dreptul la ajutor de somaj 1 an, acest an de ajutor se acorda din momentul in care te-ai inscris la somaj sau se ia in calcul 1 an de cand ... (vezi toată discuția)