Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Atac virusi
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Atac virusi

De mai mult timp PC-ul meu se viruseaza, ca si altele. In ultima vreme, este chiar suparator. Apelind la un specialist si verificind dupa IP-ul de unde au fost trimisi, am descoperit ca este firma "SC VOXILITY SRL" din Bucuresti. Am sunat la ei incercind sa rezolv problema pe cale amiabila. Raspunsul a fost ca... serverele lor sint inchiriate catre clienti seriosi. Atit. Nu am mai putut lua legatura cu ei. Ce cale credeti ca as putea sa urmez pentru a stopa atacurile lor?
Virusii nu intra de nebuni, ci pentru ca nu ati aplicat aducerile de la zi de securitate, ca nu folositi un firewall, nu aveti un antivirus adus la zi, nu aveti program anti-spyware, etc. Un router este foarte bun daca are firewall SPI, deoarece actioneaza ca un firewall hardware.

Daca descarcati de pe torrents sau instalati mai stiu eu ce programe luate aiurea de pe internet, v-ati virusat singur calculatorul.
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Virusii nu intra de nebuni, ci pentru ca nu ati aplicat aducerile de la zi de securitate, ca nu folositi un firewall, nu aveti un antivirus adus la zi, nu aveti program anti-spyware, etc. Un router este foarte bun daca are firewall SPI, deoarece actioneaza ca un firewall hardware.

Daca descarcati de pe torrents sau instalati mai stiu eu ce programe luate aiurea de pe internet, v-ati virusat singur calculatorul.

Usor de dat cu presupusul.
Am antivirus si firewall, anti-spyware, toate cu licenta. Am setat (unde permite) ca actualizarea sa se faca la 24 de ore. Adevarat, nu am router. Si iar adevarat, nu intra ca nebunii. Intra doar de la Woxility. Destepti... virusii astia.
P.S. Fara gluma: ce sint "torrents" astia? Tot aud vorbindu-se despre ei dar nu inteleg nimic. Daca tot ati pomenit, lamuriti-ma va rog.
Torrents-ii sunt un sistem pentru descarcat (adesea in mod ilegal) programe, muzica si filme.

Daca autoritatile romane nu baga virusii-n seama, puteti contacta FBI-ul pe [ link extern ]

Din momentul in care virusii ataca calculatoare americane, devine o problema a FBI-ului si va fi urmarita penal conform legislatiei americane, cu mandat de extradare, daca e nevoie. Vezi de ex. [ link extern ]
Virusii de tip "worm" se autotrimit. SI firma respectiva cum va trimite virusii? email atasament,sau cum? Poate postati o parere a specialistului aluia. Cum vreti sa fiti ajutat daca nu dati detalii tehnice?
sa o luam metodic. ce tip de virusi sunt trimisi de SC xxxxx SRL din Bucuresti. puteti fi mai explicit ? daca aveti antivirus cu licenta puteti lua legatura cu call-service pentru a se verifica tipul de virus. sau mai direct de unde stiti ca este un virus ? va apare vreun mesaj de la programul antivirus ? dupa cat inteleg firma xxxxx are inchiriate servere la terti. ce activitate aveti dumneavoastra de sunteti tinta unor virusi ? daca incercati sa ne lamuriti cu mai multe date, vom putea sa va dam sfaturi.