Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... AF cu datorii catre fisc
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

AF cu datorii catre fisc

Buna ziua!Am si eu o problema la care sper sa-mi puteti raspunde.
Am avut deschisa o firma AF impreuna cu sotul meu pe care am inchis-o in anul 2004.Cei de la Fisc ne-au chemat in anul 2007 sa ne spuna ca firma are o datorie pentru neplata TVA-ului unor anumite marfuri in valoare de 6000 lei.Recent am primit doua scrisori(pentru mine si sotul meu) de data aceasta pe persoana fizica in care scria ca s-a inceput executarea silita pentru neplata tva-ului acelor marfuri.Este posibil ca datoria sa se transpuna catre noi pentru ca asociatia familiala nu mai exista?Si din cate am inteles datoriile dupa 5 ani se prescriu...ce se va intampla cu noi daca nu platim datoria care intre timp a crescut la 8000 lei?
Datoriile la bugetul de stat se precriu in termen de 5 ani de la data scadentei lor, incepand cu 1 ianuarie a anului urmator. Avand in vedere ca in 2004 s-a inchis / radiat A.F. au cam trecut cei 5 ani.
Ce temei de drept se invoca in cele doua scrisori pentru inceperea executarii silite? (nu pentru plata TVA!).
Plicul a venit pe nume debitor desi noi eram pe AF , iar executarea silita se face pentru dobanzi si penalitati TVA diferenta de impozit anual de regularizat (asa scrie pe somatie).Si cum as putea sa procedez avand in vedere ca au trecut 7 ani?