Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda la garda financiara neplatita
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda la garda financiara neplatita

Pe scurt,
Acum 4 ani am luat amenda in cuantum de 8000 de lei de la Garda Financiara, pentru ca nu am avut casa de marcat fiscala,( avand un a.f.). Am deschis proces impotriva Garzii, in prima faza am avut castig de cauza, dupa care la recursul Garzii Financiare am pierdut procesul, solutia fiind definitiva si irevicabila.
Am doua intrebari: Ar mai fi fost cumva un pas pe care puteam sa il urmez?
Ce se va intampla daca mai trce inca un an si nu platesc aceasta amenda? (Am inteles ca unele amezi dupa 5 ani se prescriu.)
ati mai avea la dispozitie caile extraordinare de atac: revizuirea sau contestatia in anulare daca sunt aplicabile dispozitiile legale in speta dvs.va sugerez sa platiti amenda si sa nu sperati ca garda financiara va astepta sa treaca 5 ani si sa se prescrie amenda.
Fara sa stiu care este situatia in dosar nu pot sa va spun daca exista un motiv de revizuire ori pentru contestatie in anulare.
Nu amenda se prescrie in 5 ani ci executarea creantelor bugetare pentru ca odata ce ati pierdut procesul aveti o datorie de 8000 lei catre stat, datorie care poate fi executata silit in termen de 5 ani.