avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amenda garda financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amenda garda financiara

buna dimi la cat timp se prescrie o amenda de la garda financiara??(si nu numai dsp,dsv ,finante etc)
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 11:11, 5 Februarie 2013
Ordonanta 2/2001 privind contraventiile

Art. 14

(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
Amenzile contraventionale neachitate devin creante bugetare.
Conform Codului de proc. fiscala, acestea se prescriu astfel:

Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Atentie la calculul celor 5 ani, nu se socotesc de la data intocmirii PV, ci de la 1 ianuarie a anului următor celui în care ati fost amendata.

Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2013
Marcel Mihalache, Avocat
Da, corect si dupa 4 ani si ceva iti mai trimite o scrisorica acasa ca nu ai platit-o si iar se pun 5 ani de atunci... corect, nu ?
Incorect! Scrisorica aceea nu are calitatea de a intrerupe termenul de prescriptie.
Nu va contrazic. Nu sunt avocat. Dar asa mi s-a zis de catre un avocat ca s-ar proceda in practica..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se prescrie sanctiunea aplicata unei contraventii? Alex13e Alex13e Am contestat un proces verbal prin cara mi se suspenda dreptul de a conduce autovechicule. Au trecut 9 luni de la intocmirea procesului verbal si cred ca am ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda oprishor oprishor Am primit o amenda de la ONJN dupa cum bine stiti cazul Momentan sunt in judecata cu dansi si am vazut o declaratie a \"sefului\" ONJN in care spune \" sa nu ... (vezi toată discuția)
Amenda Adycristina Adycristina O amenda contraventionala din anul 2005 se prescrie.Daca persoana nu a semnat nimic de la adm.locala. (vezi toată discuția)