Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... amenda
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

amenda

O amenda contraventionala din anul 2005 se prescrie.Daca persoana nu a semnat nimic de la adm.locala.
Potrivit art 131 alin (1) din Codul de procedura fiscala, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
In temeiul alin (2) al aceluiasi articol, termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale.
Nu are relevanta ca persoana contravenienta nu a semnat PV
Art. 131

Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

în consecință, dreptul de a se porni împotriva dvs executarea silită s-a stins
george_puchiu, utilizator
Ce trebuie facut ca sa fie prescrisa de la serv. de impozite si taxe Daca face o adresa catre adm locala este corect.
Nu trebuie facut nimic ... constatarea ca a intervenit prescriptia dreptului de a cere executarea silita a creantelor fiscale se poate face in instanta de judecata ...