Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare sc.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare sc.

Se poate efectua cesionarea unei sc doar printr-un pv de predare primire stoc marfa,documente efectuat intre fostul administrator o persoana fara sa se faca formalitatile la ORC?
In cazul orcarui raspuns motivati va rog.
Multumesc!
Sub nici o forma. Procedura de transmitere prin cesiune a partilor sociale detinute intr-o societate este reglementata de legea nr. 31 / 1990. In urma indeplinirii procedurii Registrul Comertului admite cererea de inregistrare a cesiunii si dispune inregistrarea acesteia in evidentele legale.
Buna seara. Pentru cesioarea unei societati comerciale cu raspundere limitata -SRL este necesara redactarea tuturor actelor aferente cesiunii, respectiv: hotarare AGA, act constitutiv actualizat, contract de cesiune, declaratie asociat, specimen de semnatura si apoi constituirea unui dosar si inregistrarea acestuia la Registrul Comertului de pe langa tribunalul in care aveti sediul social al societatii dvs. Motivarea inregistrarii acestor acte in Registrul Comertului consta in faptul ca pentru a deveni opozabile si tertelor persoane (persoanelor straine de actele semnate de dvs.) ele trebuie inregistrate in Registrul Comertului, concret pentru a produce efecte juridice trebuie sa le inregistrati.