Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grila de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grila de salarizare

va rog sa am ajutati, trebuie sa ma ocup de contractul colectiv de munca la o firma de transport, si am nevoie de grila de salarizare dar nu stiu cum sa impart functiile pe personal tesa, muncitori calificati, si muncitori necalificat.
trebuie neaparat in functie de salarizare sau asta nu conteaza, ci doar nivelul strudiilor.
multumesc!
Puteti face diferentierea dupa nivelul studii, asa cum o fac marea majoritatea a c.c.m incheiate la nivel de unitate, ramura sau la nivel national.
De exemplu, Contractul colectiv de munca unic la nivel de ramura transporturi pe anii 2008-2010 are urmatorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
A. – muncitori
1. necalificaţi 1, 0;
2. calificaţi 1, 5;

B. – personal administrativ încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. liceală 1,4;
2. postliceală 1,45;

C. – personal de specialitate încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. postliceală 1,5;
2. şcoala de maiştri 1,6;

D. – personal încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. studii superioare: subing. 1,8;
2. sudii superioare: ing. debutant (primele 6 luni de activitate) 1,8;
3. studii superioare: ing. 2,0;

Coeficienţii minimi de ierarhizare se aplică la salariul de bază minim brut la nivel de ramură transporturi.