avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grila de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grila de salarizare

va rog sa am ajutati, trebuie sa ma ocup de contractul colectiv de munca la o firma de transport, si am nevoie de grila de salarizare dar nu stiu cum sa impart functiile pe personal tesa, muncitori calificati, si muncitori necalificat.
trebuie neaparat in functie de salarizare sau asta nu conteaza, ci doar nivelul strudiilor.
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 10 Februarie 2009
Puteti face diferentierea dupa nivelul studii, asa cum o fac marea majoritatea a c.c.m incheiate la nivel de unitate, ramura sau la nivel national.
De exemplu, Contractul colectiv de munca unic la nivel de ramura transporturi pe anii 2008-2010 are urmatorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
A. – muncitori
1. necalificaţi 1, 0;
2. calificaţi 1, 5;

B. – personal administrativ încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. liceală 1,4;
2. postliceală 1,45;

C. – personal de specialitate încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. postliceală 1,5;
2. şcoala de maiştri 1,6;

D. – personal încadrat pe funcţii, pentru care condiţia de pregătire este
1. studii superioare: subing. 1,8;
2. sudii superioare: ing. debutant (primele 6 luni de activitate) 1,8;
3. studii superioare: ing. 2,0;

Coeficienţii minimi de ierarhizare se aplică la salariul de bază minim brut la nivel de ramură transporturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coef min de ierarhizare ccm la nivel national sau la nivel de ramura? alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Am si eu nelamurire. Societatea noastra are CCM de anul trecut, iar ca obiect de activitate remorcajul si legarea/dezlegarea navelor. Pana sa ... (vezi toată discuția)
Salariu minim studii superioare epifanie epifanie Buna seara .Sant administrator al unui SRL cu capital privat al unei comune .Trebuie sa angajez o contabila ce are studii superioare..Ce salariu pot sa-i dau ... (vezi toată discuția)
Salarul - cfr Nicoleta Silvia Hulpus Nicoleta Silvia Hulpus Am vazut ceva salar minim de 700 lei in domeniul transporturi. Oare si CFR-ul se inscrie aici? Sau la ce se refera ... care transporturi....cunoaste cineva ... (vezi toată discuția)