Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dovada violenta domestica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dovada violenta domestica

Buna ziua! As vrea sa stiu cum pot proceda in situatia in care am fost batuta de concubinul meu pentru a avea ceva la mana impotriva lui? Am cateva vanatai, dar nu foarte mari...Am chemat politia si am facut o sesizare, dar plangerea inca n-am facut-o...Mi s-a spus ca trebuie sa merg la medic legist, asa-i? Trebuie sa platesc ceva?
Intr.adevar trebuie sa mergeti la legist care va va da un certificat medico legal. Costa ceva dar nu cine stie ce (cateva zeci de lei). Oricum trebuie sa dovediti ca vanataile vi le.a facut concubinul (ceea ce de obicei e cel mai greu)
si oare cum pot dovedi ca el mi-a facut vanataile? aseara cand s-a intamplat incidentul am chemat politia, care m-a luat ca "eu nu vad sa ai vanatai" ... Normal ca nu aveam vanatai pentru ca tocmai ce ma batuse...abia azi am inceput sa ma inegresc pe alocuri...
politia are rol de aplanare nu de incurajare a conflictelor , dvs. mergeti la medicul legist si studiati codul penal daca nu doriti consultanta penala de la un avocat.
Dupa cum spuneam, e f greu de dovedit
Foarte bine ca ati chemat Politia.
Sa mergeti neaparat la Medicina Legala, chiar daca aveti doar o zgarietura, pana cand se vad urmele(maine dimineata)
Faceti si plangerea la Politie si luati obligatoriu si numar de inregistrare..
Acestea constituie dovada pentru orice evenimente ulterioare.