avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas - sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas - sotie supravietuitoare

Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat !
Succint, va expun situatia :
Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in noiembrie 2011
decedat pe motive de boala- la data decesului era deja pensionat pentru vechime si limita de varsta ~
Intrebare : sotia supravietuitoare ( in varsta de 58 ani, fara venituri ) are dreptul la pensie de urmas ?
Cel mai recent răspuns: FlaviaEmma , utilizator 13:15, 12 Mai 2021
Eu v-am raspuns ce spune anexa 5 din legea 263/2010 pentru femei nascute in august 1960.
Credeti pe cine doriti.
04.06.1959
Poate ieșii mama la pensie de urmaș avand 25 de ani de căsătorie, soțul ei a murit acum 12 ani
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Ianuarie 2019
Adelina05, utilizator
Pensie de urmas la 61 ani si 5 luni
Iunie 1959 Noiembrie 2020 61/5
Buna ziua,

Am și eu o neclaritate. Beneficiez de pensie de urmaș , tatăl meu decedând in urma cu 3 ani. In aprilie am împlinit 26 ani . Având în vedere că urmez o forma de învățământ și că studiile le voi termina anul acesta in august , mai beneficiez de pensie de urmaș până la terminarea anului școlar?


Mulțumesc mult pt răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas milan12 milan12 Tatal meu a decedat in 2011 din cauza tuberculozei,era pensionat pe caz de boala din anul 2008,mama are 53 de ani, au fost casatoriti 32 de ani.intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Posibilitate primire pensie urmas dupa sot - fost cadru mi Ileana_C Ileana_C Buna ziua, As dori sa stiu daca pot opta pentru pensie de urmas dupa sotul meu care a fost pensionar MI.Mentionez ca in prezent am varsta de 56 ani si 2 luni ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas Aurelia1960 Aurelia1960 Buna ziua, As dori sa stiu daca este posibilitatea sa pot beneficia de pensie de urmas? Sotul este decedat din 1996. El are pe cartea de munca in jur de 20 ... (vezi toată discuția)