Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas - sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas - sotie supravietuitoare

Va salut si va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat !
Succint, va expun situatia :
Casatoria s a infaptuit in Februarie 2001- decesul sotului in noiembrie 2011
decedat pe motive de boala- la data decesului era deja pensionat pentru vechime si limita de varsta ~
Intrebare : sotia supravietuitoare ( in varsta de 58 ani, fara venituri ) are dreptul la pensie de urmas ?
Eu v-am raspuns ce spune anexa 5 din legea 263/2010 pentru femei nascute in august 1960.
Credeti pe cine doriti.
Poate ieșii mama la pensie de urmaș avand 25 de ani de căsătorie, soțul ei a murit acum 12 ani
Adelina05, utilizator
Pensie de urmas la 61 ani si 5 luni
Iunie 1959 Noiembrie 2020 61/5
Buna ziua,

Am și eu o neclaritate. Beneficiez de pensie de urmaș , tatăl meu decedând in urma cu 3 ani. In aprilie am împlinit 26 ani . Având în vedere că urmez o forma de învățământ și că studiile le voi termina anul acesta in august , mai beneficiez de pensie de urmaș până la terminarea anului școlar?

Mulțumesc mult pt răspunsuri!