avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1471 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Neplatitor de TVA

Bine v-am gasit. Iata problema mea:
1. Sunt I.I. si am fost platitor TVA, fac comert online, marfa cumparata fiind imediat livrata, prin posta/curier cu F+Ch.
2. Cu 14.01.2013 nu mai sunt platitor. Venit brut/2012= 900lei.
3. Pt. marfa cumparata este OBLIGATORIU evidenta? Nu sunt stocuri, solicitarile sunt de 2-3-4 ori/sapt.
4. Cum inregistrez acum in evidenta:
a) In RJIP daca cumpar de la platitorTVA inregistrezdoar baza, iar in RC pe coloane. Daca cumpar de la neplatit. TVA inscriu TOTAL Fact. in ambele registre.
b) In RJIP si RV,indiferent de client inregistrez doar TOTAL Fact. Corect?
5. Pt 2012 am depus 200, 300, 392A, 394. Mai depun un 300 pt ian 2013. Ce declaratii mai completez? 392B si 394 ? Cum inregistrez la cumparari baza cu T.F? La un client de Bucuresti pot livra la domiciliul sau cu F+Ch, sau doar prin curier?
6. In R.Inv. am inscris: biroul, PC-ul stampila, niste carti. Pt. ele am si liste inventar anual. Mai trebuie ceva? Multumesc pt. rabdare si explicatii.

Alte discuții în legătură

Neplatitor de tva costachel costachel Buna seara si mai cer un pic de ajutor la cele artate in 14.01.2013. Acum ca neplatitor emit factura cu chitanta (pt. provincie) fara col. de TVA? Este ... (vezi toată discuția)
Documente necesare la i.i. costachel costachel Buna ziua. Va deranjez cu urmatoarea situatie: Am o I.I.si cu 14.03.2013 nu mai sunt platitor de TVA. Am depus declaratii pentru 2012 si ultima D300 pentru ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 misaaa misaaa am nevoie de o lamurire si anume: - sunt P.F.A. la norma de venit, neplatitor de TVA in Romania(am cod fiscal fara RO) - inregistrat in R.O.I., inregistrat ... (vezi toată discuția)