avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Neplatitor de TVA

Buna seara si mai cer un pic de ajutor la cele artate in 14.01.2013.
Acum ca neplatitor emit factura cu chitanta (pt. provincie) fara col. de TVA? Este imprimat pt. neplatitor? Inregistrarile in Reg. de cumparari le fac ca si mai inainte, dar in cel de vanzare voi completa numai col. Total document, caci altfel nu se poate. Ce fac in RJIP? Daca cumpar, mentionez baza, dar la vanzare trec: total val. fact. ? Corect? Pt. ca in instructiuni scrie: in RJIP se inregistreaza baza din facturi.
Nu mai depun D300, , dar D394, sau 392A nu ar trebui depuse?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 19:52, 16 Ianuarie 2013
Odata cu anularea certificatului de tva,achizitionati sau emiteti electronic factura fara rubrica de tva.
De acum completarea registrelor o faceti la valoare totala.
Parerea mea cu privire la depunere D 394 si D 392 A v-am spus-o in postarea anterioara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatitor de tva costachel costachel Bine v-am gasit. Iata problema mea: 1. Sunt I.I. si am fost platitor TVA, fac comert online, marfa cumparata fiind imediat livrata, prin posta/curier cu ... (vezi toată discuția)
Ghid de completare anaf declaratia 394 Ioan Petru Butariu Ioan Petru Butariu GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE 394 http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Ghid_D394_2016.pdf Extras din ghid: ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 breja breja Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394. In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire ... (vezi toată discuția)