Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Neplatitor de TVA

Buna seara si mai cer un pic de ajutor la cele artate in 14.01.2013.
Acum ca neplatitor emit factura cu chitanta (pt. provincie) fara col. de TVA? Este imprimat pt. neplatitor? Inregistrarile in Reg. de cumparari le fac ca si mai inainte, dar in cel de vanzare voi completa numai col. Total document, caci altfel nu se poate. Ce fac in RJIP? Daca cumpar, mentionez baza, dar la vanzare trec: total val. fact. ? Corect? Pt. ca in instructiuni scrie: in RJIP se inregistreaza baza din facturi.
Nu mai depun D300, , dar D394, sau 392A nu ar trebui depuse?
Odata cu anularea certificatului de tva,achizitionati sau emiteti electronic factura fara rubrica de tva.
De acum completarea registrelor o faceti la valoare totala.
Parerea mea cu privire la depunere D 394 si D 392 A v-am spus-o in postarea anterioara.