avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ghid de completare ANAF Declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ghid de completare ANAF Declaratia 394

GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE 394

[ link extern ]

Extras din ghid: Exemplu: Astfel, dacă o societate primește o factură în luna noiembrie 2016 pe care o înscrie în jurnalul de cumpărări și în decontul de TVA aferente lunii noiembrie 2016, dar aceasta este emisă la o dată din luna octombrie 2016, nu va fi necesară depunerea unei
alte declarații D394 pentru luna octombrie, ci se va raporta această factură în declarația D394 depusă pentru luna noiembrie 2016.
Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2016
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cel mai recent răspuns: Mircea SCALAT , Contabil 15:54, 16 August 2019
Dacă factura fiscală emisă în octombrie este primită în luna Noiembrie, după depunerea Decontului D300 pe Octombrie şi a D394, va fi înregistrată în Registrele TVA pentru luna Noiembrie şi raportate în D300 şi D394 pentru luna Noiembrie. Important este ca valorile raportate în D300 să corespundă cu cele raportate în D394.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod completare d300, d394 pt.client neinregistrat in scop tva cristian_conea cristian_conea Eu, titular I.I., inregistrat in scopuri TVA, fac un serviciu catre cineva neinregistrat in scopuri TVA. Factura emisa de mine este cu TVA, normal. ... (vezi toată discuția)
D300 mirelanicola.72 mirelanicola.72 Ce repercursiuni ar putea avea faptul ca, la completarea si transmiterea D300 s-a omis completarea randurilor 17.1, respectiv 27.1 (corelatiile cu D394)? Va ... (vezi toată discuția)
Facturi aduse cu intarziere OanaLH OanaLH Am urmatoarea problema: in cursul zilei de astazi un angajat mi-a adus o factura de furnizor din luna decembrie si una de client in toate cele trei exemplare. ... (vezi toată discuția)