Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ghid de completare ANAF Declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ghid de completare ANAF Declaratia 394

GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE 394

[ link extern ]

Extras din ghid: Exemplu: Astfel, dacă o societate primește o factură în luna noiembrie 2016 pe care o înscrie în jurnalul de cumpărări și în decontul de TVA aferente lunii noiembrie 2016, dar aceasta este emisă la o dată din luna octombrie 2016, nu va fi necesară depunerea unei
alte declarații D394 pentru luna octombrie, ci se va raporta această factură în declarația D394 depusă pentru luna noiembrie 2016.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Dacă factura fiscală emisă în octombrie este primită în luna Noiembrie, după depunerea Decontului D300 pe Octombrie şi a D394, va fi înregistrată în Registrele TVA pentru luna Noiembrie şi raportate în D300 şi D394 pentru luna Noiembrie. Important este ca valorile raportate în D300 să corespundă cu cele raportate în D394.