avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE

Am primit prin donatie acum 13 ani de la părinţi 700 m pătraţi de pămînt,unde între timp am construit o casă pe o suprafaţă de 70 m pătraţi.Subliniez că am o soră ,sunt căsătorit şi am 2 copii minori şi parintii sunt în viaţă.Cine şi în ce condiţii poate ataca s-au anula contractul de donaţie şi ce pierderi aşi putea avea
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 13:53, 21 Ianuarie 2013
1) însuşi părinţii dvs. pt. cazurile prevăzute de lege ;
2) la decesul părinţilor : sora dvs. ;
3) Cazuri de revocare a donaţiei potrivit noului C.Civil, art.1023 :
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri :
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

Depinde dacă donaţia a respectat cotitatea disponibilă - parte a patrimoniului succesoral al unei persoane care depăşeşte rezerva succesorală şi asupra căreia se poate dispune - fără riscul reducţiuniii, al raportului etc , atât prin acte juridice între vii cu titlu gratiuiilt, cât şi prin testament.Intră în cotitatea disponibilă şi valoarea bunurilor înstrăinate unui succesibil rudă în linie dreaptă cu defunctul, cu sarcina unei rente viagere sau cu rezervă de uzufruct, indiferent dacă înstrăinarea s-a făcut prin acte, cu titlu gratuit sau cu titlu oneros.
:offtopic:
însuşi părinţii dvs.

Faultati grav limba romana dle somer.
Ce legatura are articolul din noul cod civil cu cazul dlui? Se aplica vechiul cod civil, fara indoiala.

In rest, ca de obicei ,ati dat cu copy-paste de aici [ link extern ]

ceea ce contravine regulamentului forumului.
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2013
ContSters214341, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație gabrielion gabrielion Buna ziua!Dupa ce parintii au donat un apartament unicului copil,cu conditia de uzufruct iar intre timp tatal a decedat,se mai poate ataca in vreun fel ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vrea cineva (nu face parte din familie)sa imi faca ... Maria9417 Maria9417 Buna ziua, vrea cineva (nu face parte din familie)sa imi faca un act de donație pe un teren,intrebarea mea este daca imi face face acte de donație se poate ... (vezi toată discuția)
Donatia Kase Kase Donația,primită de la părinți,se anuleaza la judecătorie? (vezi toată discuția)