Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general urgent va rog, d 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

urgent va rog, d 394

Buna ziua,

Am facturi de la un furnizor emise si cu tva (servicii impozabile) si facturi cu cota 0 la tva (servicii pt.export, operatiune scutita).
Pe toate facturile de la furnizorul respectiv, in antet este trecut RO.
In decl.394 ce trec?
Dar in decontul de tva la rd. 27.1 ?

Multumesc anticipat!
serviciile pt.export sunt scutite de tva, deci nu se declara in 394
Le treci in 300 la importuri ( intra sau extra comunitare, depinde unde a fost livrata marfa respectiva)
ROBERTBLUE81 a scris:

serviciile pt.export sunt scutite de tva, deci nu se declara in 394
Le treci in 300 la importuri ( intra sau extra comunitare, depinde unde a fost livrata marfa respectiva)

Cred ca nu m-am facut inteleasa.
Firma nu importa nimic, face export.
Si pt. export sunt necesare niste servicii de depozitare marfa in port, etc., servicii pt.care primim factura de la furnizor intern fara tva (sunt servicii aferente unei operatiuni de export).
De la acelasi furnizor primim si alte facturi pt.alte servicii si care sunt purtatoare de tva.
Problema este ca si pe facturile fara tva cat si pe cele cu tva in antetul firmei de pe facturi apare RO.
Deci firma furnizoare este platitoare de tva.
Ce nu stiu daca si acele facturi fara tva desi sunt de la o firma platitoare le trec in
394?

Nu stie nimeni?:(