Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale scutire impozite locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

scutire impozite locale

buna ziua,

va rog sa ma ajutati sa inteleg:
mama mea este vaduva de veteran de razboi si prizonier. in timpul razboiului ea,copil fiind, a fost refugiata din Moldova in Sacele -Brasov,timp de 8 luni de zile ptr.care are si o indemnizatie. in aceste conditii,exista o legislatie care prevede o scutire partiala sau totala de impozitul ptr.casa si pamintul detinut ?va multumesc respectuos.

m-am referit la faptul, ca daca nu ar avea scutirea, ca urmasa de veteran de razboi,poate ar beneficia de ea ,fiind si refugiata de razboi. multumesc respectuos.
fetcu costel a scris:

m-am referit la faptul, ca daca nu ar avea scutirea, ca urmasa de veteran de razboi,poate ar beneficia de ea ,fiind si refugiata de razboi. multumesc respectuos.

buna seara d-le jurist,

ma scuzati ca va deranjez din nou cu aceeasi problema. azi am fost la primaria din localitatea unde locuieste mama mea si am depus o cerere ptr. scutire de impozit ptr.cladire si teren,cu actele necesare, avind in vedere ca este urmasa de veteran de razboi.
functionara de la taxe din primarie, mi-a respins cererea, spunindu-mi ca mama mea nu poate beneficia de lege,deoarece dupa decesul tatalui meu,din anul 2007, nu a facut succesiunea. precizez faptul ca suntem doi frati. va intreb este legala decizia ei ?
si v-as mai intreba daca,mama mea nu poate beneficia de aceasta lege 24/2010, ar putea beneficia de scutire, ptr.ca este si refugiata avind o indemnizatie(pensie !) de 90 lei,ptr.care plateste lunar o taxa la asociatia locala judeteana a detinutilor politici. va multumesc.
Daca nu a fost acceptata si nu a fost dezbatuta succesiunea,pe cale de consecinta,sotia defunctului nu poate proba in conditiile legii ca este mostenitoarea acestuia,respectiv ca poate beneficia de drepturile legal prevazute veteranilor si sotiilor veteranilor de razboi