Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stat salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stat salariu

Este obligat angajatorul sa-mi dea statul de salariu,mi-a virat banii pe card am fost 2 saptamani in medical si nu sunt lamurita cu calculul pe care l-a facut la salariu.Este vreo baza legala sa-mi dea si statul de sariu,pentru ca nu vor.

Multumesc!
puteti cere fluturasul dvs pentru mai multe lamuriri
L-am cerut si nu vor sa mi-l dea ca nu ii obliga legea,asa mi s-a spus.
Conform art.168
(1) Plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit.(2) Statele de plata, precum si celelalte documente justificative se pastreaza si se arhiveaza de catre angajator in aceleasi conditii si termene ca in cazul actelor contabile, conform legii.
(fostul art. 161; referiri renumerotate)(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.(3) Plata in natura a unei parti din salariu, in conditiile stabilite la art. 165, este posibila numai daca este prevazuta expres in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.(4) Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Daca nu vor sa va arate statul de plata sau fluturasul puteti sa le spuneti ca anuntati ITM-ul
Textul de lege invocat nu prevede obligativitatea fluturasilor de salariu ... prin urmare, sesizarea ITmMului pe acest aspect nu are nicio relevanta.