Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale import marfa ue
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

import marfa ue

de ce am nevoie pentru a importa marfa din ue -ma refer la documente in romania si de afara-si cum pot scadea transportul daca il efectuez eu si nu cu o firma autorizata?la granita trebuie declarata marfa si se sta la coada la tiruri daca faci transport cu o dubita pana in 3,5 tone?multumesc

Aveti nevoie de facturi cu care sa probati provenienta marfurilor si documente de transport.
Conform legislatiei fiscale in vigoare, in interiorul Uniunii Europene nu mai exista notiunea de import si export intre statele membre, in prezent exista notiunea de achizitie si livrare intracomunitara. Luati in considerare aspectul ca pentru a efectua achizitii intracomunitare trebuie sa respectati anumite prevederi legale (spre exemplu obligativitatea inregistrarii societatii in Registrul Operatorilor Intracomunitari - art. 158 indice 2 Cod fiscal).