avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stabilire pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stabilire pensie urmas

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca pensia de urmas a fost calculata corect?
pot sa va dau urmatoarele date
sotul meu a murit in decembrie 1998 chiar in luna cand trebuia sa iasa la pensie ,pensia fiind stabilita la data aceea de 7,200,000 lei .
in octombrie 2012 am implinit varsta ptr a putea depune dosarul de pensie urmas pe care l-am si depus.

pensia am primit-o in luna ianuarie in valoare de 654 lei .
decizia nu am primit-o , doar cuponul pe care scrie ca este pensia pe luna ianuarie 2013 si punctaj 0,89224 val punct 732,80.
1-Este corect sau trebuie sa fac contestatie ?
2- este pensia pe o luna? sau din octombrie 2012?
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: player2012 , utilizator 18:13, 21 Ianuarie 2013
Pensia corespunde punctajului mediu anual
0,89224x732,8=654 lei

Daca ati indeplinit conditia de varsta in luna octombrie,inseamna ca urmeaza sa primiti si restantele pe lunile:Octombrie-Decembrie 2012.

multumesc, chiar astept si restanta :-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de boala grad 3 evamonica_75 evamonica_75 buna as dori sa va pun o intrebare;m-am pensionat de boala cu grad 3 din 18 septembrie 2012si am primit in 18 decembrie 2012 prima data pensie de 440 ron si e ... (vezi toată discuția)
Documentare maya29 maya29 Buna ziua, as dori sa stiu de ce drepturile la o pensie de invaliditate dupa jumatate de an de la primirea deciziei si a pensiei lunare,se modifica in ultimul ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensii adriano12 adriano12 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca persoanele incadrate la pensie de invaliditate ( octombrie 2012), beneficiaza de aplicarea indicelui de corectie . Daca ... (vezi toată discuția)