avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartament sub ipoteca
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartament sub ipoteca

Salutari la toata lumea!
Am cumparat o masina in 1998 si am garantat cu apartamentul. Acte peste acte si binenteles ca apartamentul a fost pus sub ipoteca. Anii au trecut, am platit tot, am primit scrisoarea de la banca necesara pentru a scoate apartamentul din ipoteca dar nu stiu unde se ma adresez. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Mii de multumiri celor care vor raspunde!
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 23:37, 23 Ianuarie 2013
La Oficiul de cadstru, in baza adresei, solicitati mentiunea de radiere a ipotecii in cartea funciara.
Salutari din nou,
Am dat cateva telefoane, am ceva informatii dar sunt inca nelamurit. In 1998 cand a trebuit sa fac ipoteca pe apartament nu exista cartea funciara si nici cadastru.
In aceste conditii sunt obligat sa intocmesc cartea funciara si cadastru pentru apartament si pe urma sa-l scot de sub ipoteca?
Ce ma sfatuiti?
Mii de multumiri celor care vor raspunde!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2013
Tommy D, utilizator
Sunteti in situatia lipsei CF la data ipotecii.radierea ipotecii se face din registrul de inscriptiuni si transcriptiuni, avand nevoie de:

1. radierea sarcinilor din Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni(pentru imobillele neintabulate)

- adresa creditorului (banca; insitutie) aferent sarcinii; O AVETI
- in cazul persoanelor fizice este necesara Declaratia Autentica data in fata notarului public ce se taxeaza la valoarea creantei; O VETI COMPLETA
- copie xeroxata a documentelor din care reiese creanta respectiva cu mentiunea transcrieiri;
- cererea de radiere FORMULAR OCPI
- taxa de operare catre OCPI - BCF teritorial CONFORM TARIF

Va multumesc pentru ajutor.
Totusi mai am o singura intrebare, unde gasesc Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni?
Multumesc!
Registrul se afla la Judecatoria teritoriala in raza de situare a imobilului, unde se efectuau inscriptiunile privind ipoteca imobiliara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte funciara si cadastru apartament cumparat in 1991 DoamnaIlenus DoamnaIlenus Buna ziua, In anul 1991, parintii mei au cumparat un apartament de la ICRAL. Anul acesta, dorind sa-l vanda, au inceput demersurile pentru a face cadastrul. ... (vezi toată discuția)
Apartament de vanzare nicusan nicusan Cum pot afla daca un apartament pe care vreau sa-l cumpar este ipotecat? Vanzatorul este dator la banci, CAR-uri care au trimis executori judecatoresti la usa ... (vezi toată discuția)
Situatie juridica imobil vechi neintabulat Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Unde este inregistratata situatia juridica a unor terenuri sau case mai vechi ce nu au beneficiat de intabulare? M-ar interesa daca nu au asupra lor ... (vezi toată discuția)