Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Inselaciune la achizitionarea unui joc online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Inselaciune la achizitionarea unui joc online

Pe un site se pot crea jocuri cu bani prin diverse metode..prin comanda telefonica si cont pay-pal,cand il creezi iti spune ca poti castiga bani reali din acel joc..pentru a cumpara toate optiunile acelui joc ma costat in jur de 500 si ceva de euro prin comanda tel.acolo specifica la o achizitionare de 21 mc un apel costa 1,80 euro inclus tva dar de fapt te taxa 2,50 euro,dupa ce l-am perfectionat,am cumparat domeniu facandu-l .com si avand 1200 de jucatori mi-a fost luat jocul de catre ei pe motiv ca am resetat jocul in timpul rudei ceea ce nu era voie,dar nu de mine a fost resetat..am anuntat sa se verifice ip-ul cu care sa dat reset-ul..nu era al meu avem print facut ptr proba..acest site avea control absolut a jocului meu..parola nu mi-a fost sparta eu fiind pe joc logat in acel moment iar altcineva nu se putea loga in acelasi timp,doar ei imi puteau da reset-ul..la ei pe forum sunt foarte multe plangeri cu luarea jocului de catre ei...si scos de ei la vanzare sau pur si simplu il da altuia degeaba,ei putand schimba email-ul cu care l-am creat si parola,
O data ce am investit atatia bani..avand jocul.. aveau dreptul de a-mi confisca jocul?acolo scrie ca am toate drepturile rezervate..cand i-am intrebat ce drepturi avem noi ca proprietari...au zis ca ei pot face ce vor cu jocurile..specific ca sunt mii de jocuri create pe acel site..si multe luate abuziv sub diferite motive..ei trimit jucatori sa faca probleme ptr a putea lua jocul,
Acel site cica tine de OLANDA.dar e .RO,trimit mesaj cu plangeri pe adresa de OLANDA si mi se raspunde din ROMANIA adica de cel care coordoneza toate jocurile,o adresa de ROMANIA nu are acel site,daca am zis ca ii dau in judecata,au zis ca e foarte greu ca e international,
Nu se poate face nimic in privinta lor?inseala lumea sa bage bani multi,jucatorii baga si ei bani in joc..in schimb nu primim nimic..si ni se mai ia si jocul..
Cine este in masura sa poata verifica acel site?unde ma pot adresa?

[Editat - pct. 2.11. din Regulament: Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit. Nu uita ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Z in ele.]
Ares-3, moderator