Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Posibil frauda ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Posibil frauda ?

Buna ziua am un produs de vănzare cineva din Ungaria vrea sa.l cumpere

l.a vazut pe olx si mi.a trimis un mesaj text cu : info message daca mai am veioza de vânzare sa intru pe o adresa de email a lor

A 2 a zi imi spune ca vrea sa o cumpere ( este o veioza creata de mine) imi cere toate detaliile ii spun ca nu ofer transport , este de acord imi cere contul meu de PAY PAL .si im.zice ca o sa.mi trimita banii Toata suma find vorba de 1440 euro
Imi zice ca imi trimite maine banii ii spun sa nu trimita inca banii ca sa ma informez la banca de care apartin si ea dupa primirea emailului.imi trimite PAY PAL _UL o cerere ca au fost livrati banii.in contul lor si ca trebuie eu sa achit suma de 540 euro prin money gram catre o persoana (.agentul.transportator ).undeva in Grecia

Si Pay pal imi trimite emailuri.ca trebuie sa fac neaparat plata ca sa pot avea acces la banii mei 900 euro veioza si 540 euro transportul

I..am.esplicat doamnei in curs ca nu am atatia bani.si sa ii ridice din contul Pay Pal ca nu am.acces la ei

Nu intelege si imi trimite amenintari ca o sa vina politia la mine la usa Fbi ul

Cand poate clar sa anuleze tranzactia

Daca puteti va rog sa ma ajutati cu sfaruri...
Multumesc
Nu intreprindeti nimic. Banii se vor intoarce la el, daca i-a trimis cu adevarat. Astfel de tranzactii sunt in orb si nu aveti control asupra lor; nu are logica - sa trimiteti 540 eu ca sa primiti 540 eu. Nu , el facut o solicitare cu plata de la expeditor, asa ca veti vinde veioza doar cu 900 eu, daca i veti vedea vreodata.
Anuntati-l ca ati sesizat dvs organele de politie si o sa vedeti ca se lasa pagubas. E o excrocherie. La ora asta exista posibilitatea de trimitere de bani din afara prin multe metode transparente. De aceea a si ales aceasta modalitate, ca sa va pacaleasca- e modul cel mai usor de pacalit