avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Posibil frauda ?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Posibil frauda ?

Buna ziua am un produs de vănzare cineva din Ungaria vrea sa.l cumpere

l.a vazut pe olx si mi.a trimis un mesaj text cu : info message daca mai am veioza de vânzare sa intru pe o adresa de email a lor

A 2 a zi imi spune ca vrea sa o cumpere ( este o veioza creata de mine) imi cere toate detaliile ii spun ca nu ofer transport , este de acord imi cere contul meu de PAY PAL .si im.zice ca o sa.mi trimita banii Toata suma find vorba de 1440 euro
Imi zice ca imi trimite maine banii ii spun sa nu trimita inca banii ca sa ma informez la banca de care apartin si ea dupa primirea emailului.imi trimite PAY PAL _UL o cerere ca au fost livrati banii.in contul lor si ca trebuie eu sa achit suma de 540 euro prin money gram catre o persoana (.agentul.transportator ).undeva in Grecia

Si Pay pal imi trimite emailuri.ca trebuie sa fac neaparat plata ca sa pot avea acces la banii mei 900 euro veioza si 540 euro transportul

I..am.esplicat doamnei in curs ca nu am atatia bani.si sa ii ridice din contul Pay Pal ca nu am.acces la ei


Nu intelege si imi trimite amenintari ca o sa vina politia la mine la usa Fbi ul


Cand poate clar sa anuleze tranzactia

Daca puteti va rog sa ma ajutati cu sfaruri...
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu intreprindeti nimic. Banii se vor intoarce la el, daca i-a trimis cu adevarat. Astfel de tranzactii sunt in orb si nu aveti control asupra lor; nu are logica - sa trimiteti 540 eu ca sa primiti 540 eu. Nu , el facut o solicitare cu plata de la expeditor, asa ca veti vinde veioza doar cu 900 eu, daca i veti vedea vreodata.
Anuntati-l ca ati sesizat dvs organele de politie si o sa vedeti ca se lasa pagubas. E o excrocherie. La ora asta exista posibilitatea de trimitere de bani din afara prin multe metode transparente. De aceea a si ales aceasta modalitate, ca sa va pacaleasca- e modul cel mai usor de pacalit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie impotriva paypal lentinely lentinely Buna ziua, Vrea sa cumpere cineva o rochie de la mine prin paypal. Nu m-au informat de proccedura si primesc tot felul de mailuri de amenitare ca sa platesc ... (vezi toată discuția)
Tentativă de a fi fraudat în urma unui anunț de vânzare pus pe olx: ar trebui să anunț autoritățile? Și pot da în judecată persoana respectivă pentru daune morale? andrei227 andrei227 buna ziua, as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie, am pe OLX un anunt ca vand un obiect, si am primit mesaj de la cineva din croatia ca ... (vezi toată discuția)
Teapa de 25 lei Krissu123 Krissu123 Buna ziua! Am avut un prieten care vindea telefoane pe OLX. Mi-a cerut contul de la banca pentru ca clientii sai sa ii transfere banii pe transport in ... (vezi toată discuția)