Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCMUN-e valabil?! Respectam coeficientii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCMUN-e valabil?! Respectam coeficientii de ierarhizare?!

CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014
Încheiat conform art. 10 şi 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei cu nr.
.............................
Contractul Colectiv de Munca la nivel national a fost incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata. Au semnat acest Contract 13 confederatii patronale reprezentative la nivel national.

*****************************

ANEXA 6

LISTA
ramurilor şi sectoarelor în care prin convenţia părţilor de la nivelul CCMUNN, se pot aplica prevederile Art.111 din Codul Muncii, referitoare la perioade de referinţă mai mari de 3 luni dar care să nu depăşească 12 luni

1. Agricultură, piscicultură şi pescuit.
2. Silvicultură, economia vânatului, apelor şi protecţia mediului.
3. Industria alimentară, a băuturilor şi tutunului.
4. Exploatarea şi prelucrarea lemnului.
5. Construcţii.
6. Comerţ.
7. Turism, hoteluri şi restaurante.
8. Transporturi.
9. Materiale de construcţii şi ciment.
10. Energie electrică, termică, petrol şi gaze.
11. Din ramura chimie şi petrochimie: sectorul îngrăşăminte chimice

....ma gandesc ca un angajat cu calificare, ar trebui sa castige mai mult decat cel care nu are calificare (in acelasi domeniu de activitate), pe principiul munca egala, drepturi egale....:(....nu stiu cum voi face deciziile....Va rog sa-mi spuneti cum este legal.

Am inteles ca salariile se vor majora de la 700 lei minim/ec. la 750 lei, cu data de 01.02.2013...apoi mai vedem.

Multumesc
Herra_, utilizator
Ceea ce ati citat dvs nu este valabil ... de la 01.01.2011 mai exista CCMN .. coeficientii de ierarhizare se folosesc numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

Din ultimele declaratii oficiale asa se pare , de la 01.02.1013 salariul minim va fi 750 lei , iar de la 01.08.2013 va fi 800 lei.