Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren din mostenire

buna seara ,
suntem 4 mostenitori si as dori sa stiu daca exista o modalitate legala sa pot vinde din partea mea de mostenire ( terenuri intravilane ,extravilane )? mentionez ca nu este facut partajul ,doar succesiunea.

va multumesc.
Cota parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata fara acordul celorlalti coindivizari.
Dar daca vreti sa vindeti terenurile in totalitate , in lipsa partajului nu se poate decat impreuna cu ceilalti 3 mostenitori.
ok , dar exista o cale legala prin care se poate face partaj in lipsa unui mostenitor (care sa nu stie totusi de aceasta actiune)? de ce intreb ? ptr ca am inteles de la vecini ca unul din mostenitori vinde unele terenuri si afirma ca are toate actele :( !!!
player2012, utilizator
Partajul inseamna iesirea din indiviziune, impartirea bunurilor. Partajul nu se poate face"pe ascuns" fara sa stie toti mostenitorii (in cazul acesta). Fie ca se inteleg si apeleaza la notar pentru iesirea din indiviziune sau nu se inteleg si sunt citati in instanta, aceasta actiune nu se poate face fara stirea tuturor celor implicati.
Daca succesiunea este dezbatuta si sunteti proprietari coindivizari nu poate vinde fara dumneavoastra decat dreptul sau de cota . Terenul nu il poate vinde legal prin act autentic (la notar),