Forum Discuţii juridice Executare silită Pentru recuperarea unei datorii ipotecare e posibil ca ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pentru recuperarea unei datorii ipotecare e posibil ca executorul sa vanda la licitatie bunurile mobile inaintea imobilului ipotecat?

Am fost executat silit pentru restante la plata unui credit ipotecar.Casa este mostenire de la parinti. Suntem 3 frati. Cei 2 frati mai mari mi-au cedat mie dreptul lor de proprietate la aceasta casa, ei muncind in alte tari. In casa sunt insa multe obiecte: mobilier, obiecte de arta etc pe care si le-au ales fratii mei ca amintire de la parinti.

S-au organizat 3 licitatii pana acum dar casa nu s-a vandut.
INTREBARI

1) In cazul in care nu se reuseste vanzarea casei la licitatie din lipsa cumparator este posibil ca executorul sa treaca la vanzarea obiectelor din casa, a bunurilor mobile, inainte de vanzarea casei ipotecate ?Cu alte cuvinte ptr recuperarea unei datorii ipotecare e posibil sa se vanda mai intai bunurile mobile si apoi imobilul ipotecat?

2)Cum pot fi salvate de la scoaterea la licitatie bunurile mobile care desi se afla in casa ipotecata nu sunt proprietatea mea?
Precizez ca obiectele ramase dupa moartea parintilor s-au impartit prin liber consimtamant verbal, fratii mei alegandu-si tot ce a fost mai frumos si valoros intrucat mi-au cedat partea lor de casa.In fapt vreau sa spun ca nu exista acte care sa stabileasca fiecare obiect din casa cui apartine.

1. Se pot vinde bunurile mobile si inainte, si in paralel, dupa bunul plac al executorului care are cele 3 cai de executare: asupra veniturilor prezente si viitoare, asupra bunurilor mobile si asupra bunurilor imobile.
2. Ei nu pot sa execute decat bunurile care sunt pe numele debitorului, deci exista factura, certificat mostenitor sau alt titlu de proprietate.
Multumesc ptr raspuns.

Se poate lua in considerare o declaratie notariala prin care fratele meu sa recunoasca proprietatea sa asupra bunurilor care i-au revenit prin impartirea frateasca, verbala,a lucrurilor mostenite de la parinti?(ex: dormitor nuc, biblioteca stil, combina frigorifica etc ? )
gi-jane2, moderator