Forum Discuţii juridice Executare silită Executare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare

Buna ziua.Intrebarea mea este:
1.Am castigat un proces care a avut ca obiect -pretentii-,paratul are sa mi dea suma de 33460 euro,insa cand am terminat acest proces am aflat ca paratul nu are decat un autoturism proprietate personala si o casa pe care a pus-o ipoteca la banca intrucat a scos tot 33.000 euro . Casa este estimata in raportul de evaluare a bancii la 120.000euro,pot oare sa imi recopar banii si care ar fi procedeuuuu.Va multumesc anticipat !!!

Veti apela la un executor judecatoresc, se va ajunge la vanzarea casei, prima care isi va primi banii va fi banca, apoi daca ramane ceva, veti lua si dvs.
Va multumesc din suflet pentru raspuns !!!
poti pune titlul executoriu in executare in oricare din formele legale :

- poprire ( pe toate conturile bancare si pe salariu/pensie)
- executare silita mobiliara ( sechestru pe bunurile mobile exemplu : masina)
- executare silita imobiliara ( vanzare la licitatie publica a casei )

cu mentiunea ca aceste forme de executare pot fi cerute simultan sau succesiv