Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia privind comunicarea pro-ratei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia privind comunicarea pro-ratei

Va rog sa-mi spuneti daca aceasta declaratie este obligatoriu de depus pentru toate persoanele impozabile sau doar pentru cele care efectueaza operatiuni cu regim mixt. Se poate sa ma ajutati cu un model aferent acestei notificari?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Comunicarea pro-ratei la organul fiscal competent se face la inceputul fiecarui an, pana in data de 25 ianuari de catre persoanele impozabile care realizeaza atat operatiouni cu drept de deducere cat si operatiuni fara drept de deducere.
Declaraţia privind comunicarea proratei provizorii care va fi utilizată în anul 2013 de către plătitorii de TVA nu este un formular tipizat. Sau cel putin eu nu am gasit.
Formulati dumneavoastra o declaratie
V-am intrebat intrucat pe link-ul urmator [ link extern ]
am gasit informatia conform careia contribuabilii care depun aceasta notificare sunt : Persoanele impozabile cu regim mixt pentru care ponderea operaţiunilor cu drept de deducere în totalul operaţiunilor se modifică în anul curent faţă de anul precedent (conform CF art 147, alin.9)
In concluzie, depunem si noi ceilalti???#-o
Cu multumiri!
mirelanicola.72, utilizator
Imi cer scuze ca insist, dar cautand sa lamuresc raspunsul la intrebare, am mai gasit pe net urmatorul link [ link extern ]
de unde concluzionez ca doar persoanele impozabile cu regim mixt vor depune aceasta declaratie...
Va doresc o zi frumoasa!