Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Fiul meu a decedat in sept.2012, avea o garsoniera cumparata pe numele lui din 2005 inainte de a se casatori , locuia impreuna cu sotia lui si o fetita in apartamentul cedat la schimb de mama lui (fosta mea sotie) .Au facut shimbul fara acte , de comun acord ,trecerea pe numele copiilor a apartamentului urmand s-o faca (fosta sotie) dupa ce aparea cel de al doilea copil,din pacate a intervenit decesul fiului meu si copllul s-a nascut la 3 luni dupa ce tatal lui a decedat ! Am avut o discutie cu fosta sotie, i-am sugerat ca ar fi timpul sa rezolve situatia apartamentului in care inca mai locuieste nora cu 2 copii, m-a refuzat categoric ,motivand ca orice act ar face ea (donatie ,cadou) poate fi atacat de fratii ei ,iar act de vanzare cumparare nu-si permite ,ca nu au posibilitati materiale. Mentionez ca fosta sotie mai are inca doua apartamente pe numele ei inafara celui in care locuieste acum nora, garsoniera baiatului(care a fost cumparata cu banii dati de mine ) o foloseste pe post de salon de coafura iar nora nu are nimic pe numele ei! Intrebari:-cine trebuie sa deschida succesiunea si care este termenul pana la care costurile nu sunt foarte mari? - cine are dreptul la succesiune ? In asteptarea unui raspuns ,va multumesc anticipat!
Pe fiul dvs il mostenesc copiii lui si sotia. Se pare ca vor avea de mostenit doar garsoniera. Poate in timp, fosta sotie a dvs le va dona nepotilor apartamentul, chiar daca are frati, nu sunt mostenitori rezervatari si in plus, mai au alte bunuri pe care sa le mosteneasca.