Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Buna ziua,
Ma intereseaza daca cei 2 proprietari(frati) ai unui imobil (act mostenire), pot face donatie, in nume comun, catre doi copii (majori, cate unul al fiecaruia), pentru a evita formalitatile si timpul pierdut cu iesirea din indiviziune, rezerva succesorala nefiind afectata.
Nu e necesar sa iasa din indiviziune , dar trebuie ca intai sa intabuleze pe numele lor, apoi doneaza impreuna.
Bun, multumesc pt. raspuns; as vrea, totusi, inca o lamurire: in varianta in care, mai intai, s-ar iesi din indiviziune, ar fi necesar cadastrul, in prealabil, pt aceasta?
Ca doneaza impreuna sau separat, aveti nevoie de aceleasi acte - cadastru / intabulare pe imobil . Ar trebui sa mergeti la un notar cu actele sa va zica ce va trebuie si cat va costa.
Inteleg ca, oricum, primul pas e cadastrul, deci nu mergem mai intai la firma de cadastru?
Ziceam sa mergeti intai la notar sa vada ce acte aveti exact si ce va mai trebuie.