Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte succesiune

Buna ziua, vreau sa va intreb daca pentru succesiune imi trebuie cartea funciara pentru casa.Sotul a decedat in urma cu 4 luni si am ramas mostenitori sotia si 2 copii.Nu am facut cartea funciara a casei abia construite cat sotul a fost in viata, noi putem sa o facem acum, deoarece la notariat mi s-a spus ca e nevoie de aceasta.In ce baza , pot cere la un birou cadastral sa mi se faca cartea funciara, multumesc.
In cazul meu cadastrul si intabularea unei case am facut-o dupa finalizarea succesiunii, pe baza certificatelor de mostenitor.
Daca cei 3 mostenitori raman in indiviziune, nu este necesara documentatia cadastrala inainte de eliberarea certificatului de mostenitor. daca mostenitorii isi vor fiecare partea lor individualizata, la dezbaterea succesiunii este necesar cadastru.
Ei nu vor sa faca indiviziunea, dar notarul totusi spune ca nu se poate face fara cadastru.
Nu se poate dezbate succesiunea daca in masa succesorala este un imobil care nu este intabulat. Aveti nevoie de intabulare.
Succes!
Cum pot face intabularea daca sotul a decedat?