Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte succesiune

Buna ziua, vreau sa va intreb daca pentru succesiune imi trebuie cartea funciara pentru casa.Sotul a decedat in urma cu 4 luni si am ramas mostenitori sotia si 2 copii.Nu am facut cartea funciara a casei abia construite cat sotul a fost in viata, noi putem sa o facem acum, deoarece la notariat mi s-a spus ca e nevoie de aceasta.In ce baza , pot cere la un birou cadastral sa mi se faca cartea funciara, multumesc.

Nu este obligatoriu carte funciara pt a dezbate succesiunea. Incercati la alt birou notarial. Dupa efectuarea succesiunii insa este indicat sa va intabulati dreptul de proprietate. Estemai simplu aceasta varianta si mai Putin costisitoare.
Este nevoie de documentatia cadastrala pentru succesiunea la notariat in cazul in care doriti si partaj succesoral.
Scoateti certificatul mostenitor, faceti cadastru si apoi partajul.
Partajul se face dupa ce ati facut intai documentatia cadastrala, chiar si pe decedat.