avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare locuinta cu cadastru facut in anul 2001
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare locuinta cu cadastru facut in anul 2001

buna ziua
parintii au decedat iar pentru efectuarea succesiuni notarul solicita extras de carte funciara
proprietatea o casa si teren cu anexe este mostenita de mama (decedata) are cadastru efectuat in anul 2001 cu nr cadastral dar nu a fost efectuata intabularea.
intrebare
se poate efectua intabularea cu cadastru efectuat in anul 2001?
Luati legatura cu un cadastrist. Totusi mostenirea se poate face si fara cadastru si intabulare.
notaru spune ca este documentul legal prin care face succesiunea
Duceti va si spuneti i sa va dea temeiul legal pentru ceea ce va cere.
spune ca asa poate identifica si evalua masa succesorala legal
Acte de proprietate aveti pe tot bunul imobil? adica casa si anexe si teren? Daca da nu are nevoie de cadastru si intabulare. Ati dus fiscal? Sunt trecute in fiscal toate bunurile?

Alte discuții în legătură

Mostenirea casei construita de parinti, ambii decedati, cadastru si intabulare casavie casavie Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns! Tatal meu si mama mea au construit casa in care am crescut in 1959-1961. Mama mea a murit in 1994. Tatal ... (vezi toată discuția)
Intabulare pe un imobil mai mare decât în succesiune mugurelu mugurelu Bună ziua, Speța e așa: 1) Au decedat ambii părinți dintr-un sat -> s-a făcut succesiune potrivit actelor de la primărie (terenuri, ... (vezi toată discuția)
Intabulare flaviatoma flaviatoma Este adevarat ca pentru succesiune nu este neaparat ca apartamentul sa fie intabulat? Tatal meu a decedat si apartamentul nu este intabulat. Cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)