Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare locuinta cu cadastru facut in anul 2001
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare locuinta cu cadastru facut in anul 2001

buna ziua
parintii au decedat iar pentru efectuarea succesiuni notarul solicita extras de carte funciara
proprietatea o casa si teren cu anexe este mostenita de mama (decedata) are cadastru efectuat in anul 2001 cu nr cadastral dar nu a fost efectuata intabularea.
intrebare
se poate efectua intabularea cu cadastru efectuat in anul 2001?
Nu se poate face pe numele mostenitorilor...pt ca nu aveti calitatea. E f complicat pe de alta parte nici cel decedat nu mai poate cere intabularea. Daca v ar reiesi din fiscal si anexele ar fi bine. Incercati sa mai vb si cu alt notar si daca nu va cere intabulare sa solicitati primului notar transferul dosarului succesoral.
va multumesc

nu se poate la alt notar deoarece acesta a eliberat certificat de calitate de mostestitor...
Adriantot, moderator
Se poate cu acordul ambilor notari.