Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... MARIREA PENSIILOR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

MARIREA PENSIILOR

Buna ziua,

Legat de marirea pensiilor nu inteleg exact cum vor fi marite pt. ca guvernul a spus odata de un 4% (legat de inflatie) si ieri a mai spus ceva de punctul de pensie care creste cu 30 lei.Practic un pensionar in luna februarie va primii pensia marita cu 4% (pt rata inflatie) + 30 lei in plus datorita cresterii punctului de pensie sau doar cei 4% ? Cele 2 mariri(sau doar una daca gresesc) se aplica incepand cu 1 ianuarie 2013? La orice pensie ?

MUltumesc!
ionut_negoita89, utilizator
Promisiunea este ca se va aplica de la 01/01/2013

4% se va aplica la valoarea punctului de pensie.

Adica:732,8x104%=762,11

Cresterea de 30 de lei se refera la valoarea punctului de pensie.762-732=30

Cresterea este in fuctie de punctajul mediu anual al fiecarui pensionar.

Cuntumul pensiei este:Punctajul mediu anual x valoarea punctului de pensie.
Pensiile vor creste doar pe hartie. In realitate va fi vorba de mai multe hartii(plastice) colorate fara valoare.
Cresterile de preturi la alimente din ultima perioada vorbesc de la sine.
Care inflatie de 4%? Conform statisticilor masluite de INS ?
Potrivit legislatiei in vigoare la acest moment, prevederile art. 102 alin. (2) din Legea nr. 263/2010 se vor aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2013 (art. 12 din Legea nr. 283/2011.
In art.102(2) se prevede ca:" Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut, realizat pe anul precedent"
Deci pensiile ar trebui sa creasca(sunt obligati prin lege si nu doar promisiuni) odata cu rata inflatiei(3-4%,cat o fi pe2012) si inca odata ,va trebui crescut punctul de pensie la 50% din cresteea reala a salariului mediu brut pe anul precedent(cca 2.117 lei salariu mediu brut pe 2012-estimativ,pana se calculeaza la I.N.S.).

Valoarea punctului de pensie a ramas neschimbat din 2009-732 lei.
Desi suntem in ianuarie 2013,nu s-a aplicat legea 263/2010-respectiv art.102(2),inca!
Sa speram totusi ca o vor face,chiar daca mai tarziu,dar asa cum este legea in totalitate si nu ciuntita!
Am citit pe C.N.P..S.A ca tichetele de calatorie pt.pensionari se vor acorda in luna februarie,odata cu taloanele de pensii.
Rabdare...si sanatate,va doresc!
- Rata medie a inflatiei pe anul 2012 este de 3,33%, publicat de INS (vedeti link-ul de mai jos);
- Rotunjirea pana la 4% reprezinta, teoretic, jumatate din cresterea salariului mediu brut realizat pe 2012 (nu am date precise, nu sunt specialist, ci doar pensionar)

[ link extern ]