Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... exceptia necompetentei teritoriale in recurs - ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

exceptia necompetentei teritoriale in recurs - plangere contraventionala

Prin plangerea contraventionala, petentul a invocat exceptia lipsei competentei teritoriale a instantei iar intimatul nu a facut niciun fel de mentiune cu privire la aceasta exceptie nici in intampinare si nici pe parcursul procesului. Din sentinta pronuntata, nu rezulta cum a ajuns instanta la concluzia ca este competenta teritorial de a judeca cauza. Intrebarea mea este: recurentul (care important de retinut este cel care in intampinare si pe parcursul procesului nu s-a referit la exceptia necompetentei teritoriale a instantei invocata in plangerea contraventionala), poate invoca in recurs motivul de recurs de la art. 304, punctul 3 C. Pr. Civ? Practic partea care in fata instantei de fond nu a facut nicio referire cu privire la exceptia necompetentei teritoriale invocate in plangerea contraventionala, poate in recurs sa aiba castig de cauza daca solicita casarea conform art. 304, punctul 3 C. Pr. Civ? Exista un text legal care să reglementeze aceasta situatie? Va multumesc!
Da poate. Nu era obligat sa observe/sesizeze faptul ca instanta este una necompetenta dpdv teritorial