avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz firma de securitate hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz firma de securitate hypermarket

Se da urmatoarea situatie : Am intrat intr-un hipermarket impreuna cu un prieten,am facut niste cumparaturi minore,cateva produse doar.La iesirea de la casa de marcat ne astepta un agent de securitate,care ne-a spus sa-l urmam.Ne-am dus desigur cu el,si ne-a dus intr-o camera in care se afla ma gandesc seful lor,nici macar nu s-a prezentat si ne-a spus pe un ton agresiv sa golim buzunarele ,iar amicul meu avea un ghiozdan si sa deschide ghiozdanul sa il controleze. Eu l-am intrebat frumos care este problema si ce s-a intamplat,iar el a spus " taci ca te trantesc de perete". I-am ras in fata si i-am spus ok,hai tranteste-ma,oricum in camera respectiva erau si camere de supraveghere. Este legal ceea ce fac ei?In plus,nu m-a lasat sa ies din camera respectiva pana nu si-a spus parerile,etc. Este legala treaba asta?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: TincaToniF90 , utilizator 16:43, 24 Ianuarie 2013
Dacă în timp ce dvs. vă făceaţi cumpărărturile agentul de pază a observat ceva mişcări suspecte pe monitoarele camerelor de supraveghere, care să-l fi condus la concluzia că aţi fi putut pune vreun obiect în buzunare sau colegul în rucsac, se poate considera că îşi făcea datoria. Sigur, modul în care vi s-a adresat este unul brutal , dar este ceva tipic lor .
Cred că , în cazul în care nu s-a găsit niciun obiect sustras şi pus ,,deoparete,, , în buzunare, iar dvs. aţi reclama abuzul, ar trebui să se apere cu înregistrările existente, acestea să fie cercetate şi să se constatate dacă într-adevăr era îndreptăţit să vă percheziţioneze.
Pai miscari suspecte,nu stiu ce sa zic.Ideea principala am inteles-o,dar amenintarile si restul chestiilor violente chiar nu le-am inteles,si nici nervozitatea. Si oricum,chiar si dupa perchezitie (desigur nu s-a gasit nimic) tot la fel vorbea. Ma gandesc sa depun o reclamatie la directoarea/directorului magazinului cu pricina.
legally_aid a scris:

Dacă în timp ce dvs. vă făceaţi cumpărărturile agentul de pază a observat ceva mişcări suspecte pe monitoarele camerelor de supraveghere, care să-l fi condus la concluzia că aţi fi putut pune vreun obiect în buzunare sau colegul în rucsac, se poate considera că îşi făcea datoria. Sigur, modul în care vi s-a adresat este unul brutal , dar este ceva tipic lor .
Cred că , în cazul în care nu s-a găsit niciun obiect sustras şi pus ,,deoparete,, , în buzunare, iar dvs. aţi reclama abuzul, ar trebui să se apere cu înregistrările existente, acestea să fie cercetate şi să se constatate dacă într-adevăr era îndreptăţit să vă percheziţioneze.


Si in cazul in care ma lovea de exemplu,ce puteam face? Sau ma brusca,chiar daca nu s-a gasit nimic asupra mea.Mersi!
Era simplu, depuneaţi plângere împotriva agentului , iar dacă puteaţi să dovediţi agresiunea , ar fi fost şanse mari să fie tras la răspundere penală şi să-i mai cereţi şi nişte daune .
legally_aid a scris:

Era simplu, depuneaţi plângere împotriva agentului , iar dacă puteaţi să dovediţi agresiunea , ar fi fost şanse mari să fie tras la răspundere penală şi să-i mai cereţi şi nişte daune .


Adica cu un martor si cu un certificat de la IML,nu? Oricum sunt si camere video,iar comportarea lor este mai mult decat abuziva

Alte discuții în legătură

Perchezitie rucsac agenti paza in supermarketuri sergiu03 sergiu03 Buna, Tocmai ce am avut o contra cu agentii de paza de la unul din miile de magazine MegaImage din Bucuresti. Mai pe scurt, magazinul in cauza este la ... (vezi toată discuția)
Perchezitie intr-un hipermaket mfdunhill mfdunhill buna ziua, zilele trecute am fost invitat de catre personalul de securitate al unui hipermarket sa poftesc intr-o camera pe suspiciunea ca as fi facut ceva ... (vezi toată discuția)
Perchezitie la piele!! oana73xxx oana73xxx Buna seara!! astazi dupa ce o colega a terminat programul a fost oprita de cei de la paza si a fost perchezitionata complet pana la piele; a fost dezbracata ... (vezi toată discuția)