Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz firma de securitate hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz firma de securitate hypermarket

Se da urmatoarea situatie : Am intrat intr-un hipermarket impreuna cu un prieten,am facut niste cumparaturi minore,cateva produse doar.La iesirea de la casa de marcat ne astepta un agent de securitate,care ne-a spus sa-l urmam.Ne-am dus desigur cu el,si ne-a dus intr-o camera in care se afla ma gandesc seful lor,nici macar nu s-a prezentat si ne-a spus pe un ton agresiv sa golim buzunarele ,iar amicul meu avea un ghiozdan si sa deschide ghiozdanul sa il controleze. Eu l-am intrebat frumos care este problema si ce s-a intamplat,iar el a spus " taci ca te trantesc de perete". I-am ras in fata si i-am spus ok,hai tranteste-ma,oricum in camera respectiva erau si camere de supraveghere. Este legal ceea ce fac ei?In plus,nu m-a lasat sa ies din camera respectiva pana nu si-a spus parerile,etc. Este legala treaba asta?Multumesc!
Dacă în timp ce dvs. vă făceaţi cumpărărturile agentul de pază a observat ceva mişcări suspecte pe monitoarele camerelor de supraveghere, care să-l fi condus la concluzia că aţi fi putut pune vreun obiect în buzunare sau colegul în rucsac, se poate considera că îşi făcea datoria. Sigur, modul în care vi s-a adresat este unul brutal , dar este ceva tipic lor .
Cred că , în cazul în care nu s-a găsit niciun obiect sustras şi pus ,,deoparete,, , în buzunare, iar dvs. aţi reclama abuzul, ar trebui să se apere cu înregistrările existente, acestea să fie cercetate şi să se constatate dacă într-adevăr era îndreptăţit să vă percheziţioneze.
Pai miscari suspecte,nu stiu ce sa zic.Ideea principala am inteles-o,dar amenintarile si restul chestiilor violente chiar nu le-am inteles,si nici nervozitatea. Si oricum,chiar si dupa perchezitie (desigur nu s-a gasit nimic) tot la fel vorbea. Ma gandesc sa depun o reclamatie la directoarea/directorului magazinului cu pricina.
legally_aid a scris:

Dacă în timp ce dvs. vă făceaţi cumpărărturile agentul de pază a observat ceva mişcări suspecte pe monitoarele camerelor de supraveghere, care să-l fi condus la concluzia că aţi fi putut pune vreun obiect în buzunare sau colegul în rucsac, se poate considera că îşi făcea datoria. Sigur, modul în care vi s-a adresat este unul brutal , dar este ceva tipic lor .
Cred că , în cazul în care nu s-a găsit niciun obiect sustras şi pus ,,deoparete,, , în buzunare, iar dvs. aţi reclama abuzul, ar trebui să se apere cu înregistrările existente, acestea să fie cercetate şi să se constatate dacă într-adevăr era îndreptăţit să vă percheziţioneze.

Si in cazul in care ma lovea de exemplu,ce puteam face? Sau ma brusca,chiar daca nu s-a gasit nimic asupra mea.Mersi!
Era simplu, depuneaţi plângere împotriva agentului , iar dacă puteaţi să dovediţi agresiunea , ar fi fost şanse mari să fie tras la răspundere penală şi să-i mai cereţi şi nişte daune .
legally_aid a scris:

Era simplu, depuneaţi plângere împotriva agentului , iar dacă puteaţi să dovediţi agresiunea , ar fi fost şanse mari să fie tras la răspundere penală şi să-i mai cereţi şi nişte daune .

Adica cu un martor si cu un certificat de la IML,nu? Oricum sunt si camere video,iar comportarea lor este mai mult decat abuziva