Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz firma de securitate hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz firma de securitate hypermarket

Se da urmatoarea situatie : Am intrat intr-un hipermarket impreuna cu un prieten,am facut niste cumparaturi minore,cateva produse doar.La iesirea de la casa de marcat ne astepta un agent de securitate,care ne-a spus sa-l urmam.Ne-am dus desigur cu el,si ne-a dus intr-o camera in care se afla ma gandesc seful lor,nici macar nu s-a prezentat si ne-a spus pe un ton agresiv sa golim buzunarele ,iar amicul meu avea un ghiozdan si sa deschide ghiozdanul sa il controleze. Eu l-am intrebat frumos care este problema si ce s-a intamplat,iar el a spus " taci ca te trantesc de perete". I-am ras in fata si i-am spus ok,hai tranteste-ma,oricum in camera respectiva erau si camere de supraveghere. Este legal ceea ce fac ei?In plus,nu m-a lasat sa ies din camera respectiva pana nu si-a spus parerile,etc. Este legala treaba asta?Multumesc!
Da, dar vă daţi seama că nu v-ar fi bătut în faţa camerelor, ca să existe dovezi.În camera aceea celebră unde sunt invitaţi cei care comit furturi din magazine, sau cei cu privire la care există această suspiciune, nu cred că există camere. De aceea îşi permit să aibă acea atitudine. Oricum, e bine că nu s-a ajuns acolo.
legally_aid a scris:

Da, dar vă daţi seama că nu v-ar fi bătut în faţa camerelor, ca să existe dovezi.În camera aceea celebră unde sunt invitaţi cei care comit furturi din magazine, sau cei cu privire la care există această suspiciune, nu cred că există camere. De aceea îşi permit să aibă acea atitudine. Oricum, e bine că nu s-a ajuns acolo.

Sunt camere,o camera la usa si inca o camera in aceea camera. In fine,aveti dreptate,bine ca nu s-a ajuns acolo.Multumesc!
Agentii de paza au dreptul sa va opreasca si sa va legitimeze daca exista indicii ca ati
savarsit vreo infractiune sau fapta ilicita in obiectivul pe care ei il pazesc.
Numai in cazul infractiunilor flagrante au dreptul sa va si opreasca in vederea predarii politiei.
In nici un caz nu au dreptul la perchezitie,perchezitia corporala se face doar in conditiile c.p.p. si de organele judiciare.
Din pacate aceasta tactica folosita si in cazul dvs este des intalnita in randul agentior de paza,dar daca considerati ca actiunile acestora sant abuzive puteti in primul rand sa sesizati conducerea hypermarketului si a firmei respective de paza sau puteti depune plangere penala.
patrascu razvan a scris:

Agentii de paza au dreptul sa va opreasca si sa va legitimeze daca exista indicii ca ati
savarsit vreo infractiune sau fapta ilicita in obiectivul pe care ei il pazesc.
Numai in cazul infractiunilor flagrante au dreptul sa va si opreasca in vederea predarii politiei.
In nici un caz nu au dreptul la perchezitie,perchezitia corporala se face doar in conditiile c.p.p. si de organele judiciare.
Din pacate aceasta tactica folosita si in cazul dvs este des intalnita in randul agentior de paza,dar daca considerati ca actiunile acestora sant abuzive puteti in primul rand sa sesizati conducerea hypermarketului si a firmei respective de paza sau puteti depune plangere penala.

Sunt de acord in totalitate.Firma de paza este a hypermarketului,au agenti de securitate proprii,este paza proprie. Oricum daca se mai intampla nu o sa le permit sa imi faca perchezitie,doar daca cheama Politia.Devin foarte rapid agresivi si injura si asa mai departe. Reclamatie la directoarea magazinului am depus-o azi.