Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... constituie stagiu de cotizare pentru somaj ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

constituie stagiu de cotizare pentru somaj ?

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca perioada de crestere copil se ia ca vechime la stabilirea indemnizatiei de somaj, daca da, ce salarii se iau in considerare?
1. Perioada de CCC este perioada asimilata stagiului de cotizare la somaj.

2. Ea nu este luata in calculul celor 12 luni din ultimele 24 de luni dar este considerata perioada de stagiu pentru acordarea procentelor diferentiate care se adauga la calculul indemnizatiei de somaj.