Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Interpretari diferite?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Interpretari diferite?

Mai jos va pun la dispozitie urmatoarele extrase din:
a) INSTRUCŢIUNI COMUNE Nr. 1224/3134 din 4 octombrie 2000
privind autorizarea profesorilor de legislaţie rutieră şi a instructorilor de conducere auto
EMITENT: MINISTERUL DE INTERNE - Nr. 1.224 din 4 octombrie 2000
MINISTERUL TRANSPORTURILOR - Nr. 3.134 din 27 septembrie 2000
PUBLICATE ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 54 din 1 februarie 2001
...ART. 22
(1).....
(2) Pentru a desfăşura activitate independentă instructorii de conducere auto trebuie să aibă o vechime de minimum 2 ani într-o şcoală de conducători auto autorizată de Ministerul Transporturilor conform normelor de autorizare ale acestuia şi să promoveze examenul susţinut în condiţiile prezentelor instrucţiuni.
==============================================================================================
b) Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006
...CAPITOLUL III
PERMISUL DE CONDUCERE
Art. 29. – (1)...
(2) Înainte de a urma cursurile practice de învatare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice, solicitantul trebuie sa faca dovada pregatirii teoretice, într-o unitate autorizata, în vederea obtinerii permisului de conducere.
(3) Pregatirea practica a persoanei prevazute la alineatul (2), în vederea obtinerii permisului de conducere valabil pentru oricare dintre categoriile A, B, BE si subcategoriile A1 si B1 se poate efectua si de catre un instructor auto atestat în conditiile legii, care a încheiat un contract cu unitatea autorizata în care solicitantul a efectuat pregatirea teoretica.
==============================================================================================
Adaugire: pe documentul eliberat de MINISTERUL TRANSPORTURILOR (prin A.R.R.) apare notiunea de ATESTAT .
Intrebare:
Cine este mai PUTERNIC ,dpdv legal, INSTRUCTIUNEA/2000 sau OUG+REGULAMENTUL DE APLICARE OUG/2006 ?
Aceasta lamurire ma va ajuta in luarea deciziei in ceea ce priveste constituirea sau nu a unei SC.
Va multumesc anticipat!
Ordonanţa şi Regulamentul de aplicare au prioritate, în special datorită principiului aplicării legii în timp:
O lege se aplică de la intrarea ei în vigoare până la abrogarea ei expresă sau tacită. Abrogare tacită înseamnă emiterea altui text de lege care reglementează diferit un aspect anume, şi astfel, intrând în contradicţie cu reglementarea veche, o abrogă.
Multumesc