Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cumparare autoturism, inmatriculare si inregistrare ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cumparare autoturism, inmatriculare si inregistrare fiscala

Buna ziua! Imi poate explica cineva procedura de cumparare a unui autoturism si apoi perfectarea actelor in vederea inmatricularii pe noul proprietar.

Mentionez ca autoturismul este inmatriculat in romania dupa 01.01.2007, s-a platit taxa de poluare si nu s-a recuperat. Totodata vreau sa stiu daca mai platesc taxa de inmatriculare/timbru de mediu. Am inteles ca nu voi plati asa ceva (in acest caz), dar ca am nevoie de o adeverinta de la finante a vanzatorului.

Cu stima
Incheiati un contract de vanzare cumparare cu vanzatorul, inainte interesati-va daca la impozite si taxe figureaza cu datorii, pt ca trebuie sa va dea Certificatul fiscal, acesta fiind valabil doar daca are impozitele achitate la zi. Cand va da certificatul fiscal, trebuie sa va dea si fisa de inmatriculare vizata la impozite. Mergeti la un birou de copiat acte pt intocmire dosar in vederea inmatricularii auto pe numele dvs si un alt dosar pt declararea auto la impozite si taxe pe numele dvs. Eu stiu ca taxa de poluare se plateste la prima inmatriculare in tara.