Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare...

Salut!

Care sint etapele si in ce ordine pentru inmatricularea unei masini cumparate cu factura de la o firma? Am gasit asa multe variante pe net ca nu mai inteleg nimic :(

Multumesc!
Am ales ce scrie pe site-ul Prefecturii Bucuresti (cu criteriul de cautare serviciul inmatriculari auto)

[ link extern ]

iar mai jos sunt etapele inmatricularii in functie de specificul tranzactiei, dvs. alegeti categoria la care va incadrati:

Inmatriculari

1.Vehicul achizitionat din Romania sau dintr-un alt stat membru UE care nu a fost niciodată înmatriculat
2.Vehicul achizitionat din afara UE si care nu a fost niciodata inmatriculat
3.Vehicul achizitionat din UE care a mai fost inmatriculat
4.Vehicul achizionat din afara UE si care a mai fost inmatriculat
5.Vehicul achizionat din RO si este inmatriculat in Bucuresti sau alt judeţ (transcriere)

Mi se pare o sursa credibila :)
Cel mai bine e sa mergi la un birou de copiat acte si te indruma ei exact ce trebuie sa faci, dupa ce ai primit factura mergi la biroul de copiat acte si sigur te descurci mai departe.
In apropierea biroului de inmatriculari se gaseste cu siguranta si un birou de copiat acte care va poate spune tot ce dpriti despre inmatricularea masinii de orice fel si mult mai bine decat va poate spune internetul.
1.mergeti la R.A.R , sa ii faceti certificat de autenticitate
2.mergeti la Primarie sa il luati in evidenta, tot acolo achitati taxa de inmatriculare de 52 de lei
3.mergeti la cec si achitati taxa de talon,37 de lei
4.mergeti la o firma de asigurari si incheiati asigurarea pe 6 luni sau 1 an
5.mergeti la serviciul inmatriculari cu toate documentele acolo va mai costa 40 lei nr la rand, sau 85 lei numere preferentiale
La dosar aveti nevoie de : copie C.I,copie si original cartea auto,copie si original talon auto,cerere de inmatriculare,fisa fiscala vanzator,copie C.I sau C.U.I vanzator ,copie contract vanzare cumparare ,copie factura , fisa de inmatriculare semnata si stampilata la ambele rubrici + documentele si chitantele mentionate mai sus.