avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare...

Salut!

Care sint etapele si in ce ordine pentru inmatricularea unei masini cumparate cu factura de la o firma? Am gasit asa multe variante pe net ca nu mai inteleg nimic :(

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Vasile Văcariu , Consilier juridic 09:37, 21 Septembrie 2011
Am ales ce scrie pe site-ul Prefecturii Bucuresti (cu criteriul de cautare serviciul inmatriculari auto)

[ link extern ]

iar mai jos sunt etapele inmatricularii in functie de specificul tranzactiei, dvs. alegeti categoria la care va incadrati:



Inmatriculari

1.Vehicul achizitionat din Romania sau dintr-un alt stat membru UE care nu a fost niciodată înmatriculat
2.Vehicul achizitionat din afara UE si care nu a fost niciodata inmatriculat
3.Vehicul achizitionat din UE care a mai fost inmatriculat
4.Vehicul achizionat din afara UE si care a mai fost inmatriculat
5.Vehicul achizionat din RO si este inmatriculat in Bucuresti sau alt judeţ (transcriere)



Mi se pare o sursa credibila :)
Cel mai bine e sa mergi la un birou de copiat acte si te indruma ei exact ce trebuie sa faci, dupa ce ai primit factura mergi la biroul de copiat acte si sigur te descurci mai departe.
In apropierea biroului de inmatriculari se gaseste cu siguranta si un birou de copiat acte care va poate spune tot ce dpriti despre inmatricularea masinii de orice fel si mult mai bine decat va poate spune internetul.
1.mergeti la R.A.R , sa ii faceti certificat de autenticitate
2.mergeti la Primarie sa il luati in evidenta, tot acolo achitati taxa de inmatriculare de 52 de lei
3.mergeti la cec si achitati taxa de talon,37 de lei
4.mergeti la o firma de asigurari si incheiati asigurarea pe 6 luni sau 1 an
5.mergeti la serviciul inmatriculari cu toate documentele acolo va mai costa 40 lei nr la rand, sau 85 lei numere preferentiale
La dosar aveti nevoie de : copie C.I,copie si original cartea auto,copie si original talon auto,cerere de inmatriculare,fisa fiscala vanzator,copie C.I sau C.U.I vanzator ,copie contract vanzare cumparare ,copie factura , fisa de inmatriculare semnata si stampilata la ambele rubrici + documentele si chitantele mentionate mai sus.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare autovehicul Catalin1991 Catalin1991 Buna ziua! Intentionez sa cumpar un autoturism de la o persoana aflata in strainatate. Autovehiculul este inregistrat in Romania. Masina imi va fi livrata de ... (vezi toată discuția)
Achizitonare auto pentru handicapat pamy pamy Buna seara, As avea o mare rugaminte daca cineva ma poate ajuta,la randul meu as vrea sa ajut un prieten handicapat(handicap accentuat)-amputat piciorul stang ... (vezi toată discuția)
Pierdut talon auto pe numele tatului meu decedat, ce fac? fadidraghici fadidraghici Buna ziua, Am pierdut taloanele de la doua masini care erau pe numele tatalui meu decedat. Am facut partaj-ul la notar si o masina a fost trecuta pe ... (vezi toată discuția)