Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune pauliana - prescriptia dreptului material la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune pauliana - prescriptia dreptului material la actiune

Dupa cat timp de la instrainarea unui imobil nu mai pot introduce o actiune Paulina?
Potrivit art. 1.562 Cod Civil: Daca dovedeste un prejudiciu, creditorul poate cere sa fie declarate inopozabile faţă de el actele juridice incheiate de debitor in frauda drepturilor sale, cum sunt cele prin care debitorul isi creeaza sau isi măreşte o stare de insolvabilitate.
Art. 1564 stabileşte că dreptul la actiune se prescrie in termen de un an de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca prejudiciul ce rezulta din actul atacat.
in termen de 1 an de la data de cand a cunoscut instrainarea, fiind vorba de un imobil de la data intabularii in cartea funciara, avand in vedere ca are si un caracter de opozabilitate fata de terti.
Ce inseamna "trebuia sa cunoasca prejudiciul ce rezulta din actul atacat"?
Multumesc

Daca debitorul dv. si-a vandut casa si nu mai aveti alte posibilitati de a va recupera creanta, aveti dovada prejudiciului. Legea presupune ca trebuia sa cunoasteti ca bunul vandut era singurul bun al debitorului.
Conform art. 1564 din Codul Civil prevede ca dreptul la actiune se prescrie in termen de un an de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca prejudiciul ce rezulta din actul atacat.