avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

buna ziua,
as avea si eu o intrebare;
am lucrat in Spania mai multi ani si am iesit 1 an in somaj si acum sunt in ajutor de somaj de 7 luni pot beneficia de indemnizatie pentru bebe?,bebele sa nascut acum pe 4 ianuarie 2013.ajutor mai am pana in iunie,mi l poate taia daca o sa beneficiez de indemnizatie din romania,am uitat sa mentionez ca m am intors in romania cu totu.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:29, 27 Ianuarie 2013
Pentru a sti excat daca beeficiati sau nu de indemnizatia respectiva ar trebui sa ne spuneti care a foist statutul dvs in perioada 04.01.2012 - 04.01.2013.
din 27 mai 2011 si pana in 27 mai 2012 am fost in somaj si din 27 mai 2012 pana in prezent in ajutor de somaj
Din ce ati specificat dvs, inseamna ca ati primit pe perioda mentionata de mine ajutor de somaj?

da de atunci si pana in prezent am primit si mai primesc.exista riscul de al intrerupe daca mi ar da indemnizatie? Ca am mai citit pe ici pe colo ca s ar da indemnizatie daca ai un an de somaj´minim.si oare cum dovedesc ca is in somaj ca acolo e diferit sistemul nu prea iti dau foi de comfirmare?iti da o foaie numa k ai depus actele de somaj iti spune cat timp primesti dar nu e inscris.
Cred ca cel mai bine intrebati la AJPIS in raza careia domiciliati sau la ANPIS .... intrucat este vorba despre indemnizatia de somaj . ajutorul de somj pe care l-a primiti din Spania ...

ANPIS
Adresa : ªoseaua Panduri nr. 22, Sector 5, Bucureşti
Tel : 021 - 313.60.47 Cod poştal : 050659
Fax : 021 - 313.60.98
Adresă e-mail : anps@prestatiisociale.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatia pentru copil in spania HoreaS HoreaS copilul meu este nascut in Spania si primeste alocatie de la statul spaniol din anul 2008 . Eu am primit serviciu ca angajat definitiv cu contratct in Spania ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pentru mama in somaj in spania ioncosmin ioncosmin va rog sa ma ajutati si pe mine Am muncit in spania 3 ani dupa care acu am ramas in somaj de acolo pe 10 04 2013 sa nascut fetita mea pot beneficia de ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie si indemnizatie crestere copil nickra nickra Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie total neplacuta si am nevoie de ajutorul dvs. Primul copil nascut in data de 08.08.2013 si concediu de crestere ... (vezi toată discuția)