Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii SCUTIRE IMPOZIT SALAR HANDICAP ACCENTUAT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

SCUTIRE IMPOZIT SALAR HANDICAP ACCENTUAT

Cine cumoaste legislatie in sensul : "pentru un pensionar limita de varsta , angajat cu CIM timp partial, persoana cu handicap accentuat, poate beneficia in anul 2013 de scutire impozit pe salar ??", il rog sa-mi furnizeze si mie informatia.
Persoana care face dovada ca detine decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,in temeiul disp art 26 din L nr 448/2006 republicata beneficiaza de
facilitatea scutirii de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala
scutirea pe impozit pe venitul din salariu se face la cererea celui indreptatit cat timp are un certificat de handicap cu grad accentuat sau grav valabil, conform art. 24 lit. (a) din legea 448/2006 insa incepand cu data de la care a fost pusa cererea ci nu retroactiv...
Bineinteles ca trebuie sa ataseze la cerere si un certificat de handicap accentuat sau grav valabil.
codulmuncii, utilizator
Certificat persoana handicap am din 1993, Cerere am reinoit anual, era prevazut in Codul Fiscal art.55 alin.(4) lit.K1, acum nu mai este.
De L448/2006 stiu. Ma refer daca codul fiscal mai prevede asa ceva, ca eu nu mai gasesc. Daca nu este in codul fiscal ce fac cu L448/2006 ?