Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto 2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto 2013

Buna seara! Am o nelamurire legata de noua taxa de mediu 2013. Am un Logan fabricat in 2005. Eu l-am cumparat de la al 2-lea proprietar in septembrie 2007, fiind al 3-lea proprietar. Bineinteles ca nu am platit nicio taxa. Doresc sa-l vand unui al patrulea proprietar. In noua lege nu se specifica sau nu am inteles eu, decat ca "taxa este achitata la prima inmatriculare in Ro sau prima vanzare". In cateva zile este vandut. Noul proprietar trebuie sa achite taxa? Multumesc anticipat pentru raspuns.
deci timbru de mediu si se merge ca poluatorul plateste ,si taxa de prima vanzare in vigoare nu?
ok aduc masina de afara la care neamtul a platit taxa cind a cumparat masina eu cumpar ,vin si platesc mai nou timbru de mediu ,ok! masina inainte de 2007 adusa ,cind nu era taxa de poluare era taxa vamale acuma la prima vinzare timbru de mediu ok! poluam platim timbru de mediu! dar cine zice eu nu il vand merg cu el inca 15 ani la fel polueaza si nu plateste nici un timbru de mediu??se zice o masina de 15-16 ani euro 2 nu merge mult nu polueaza mult hai sa fim serios ca sint dacii 1300 de 30 si de ani si inca circula!!! atunci cine polueaza si nu plateste nivi un timbru de mediu??? tre bagat un timbru sau taxa de fum anual dupa emisii co2 si euro norma euro 1,2,3,4 si etc ca impozitul anual sa plateasca toata lumea bineinteles ceva rezonabil pina in 50 -80 de euro anual bine inteles dupa emisile co2 si norme euro a masinii! asa ar fii corect eu zic asa!ceva suportabil de toata lumea si de oameni saraci care din pacate sintem majoritatea!!!!
sanya31, utilizator
si asa chiar ca ar fii taxa de poluare sau timbru de mediu ptr toata lumea nu numai ptr cine vrea masina second de afara sau sa vanda o masina inmatriculata inainte de 2007
sanya31, utilizator