Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... somatie de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

somatie de plata

Buna ziua,
Somatiile de plata emise de judecatorie, in baza Legii 119/2007, trebuie investite cu formula executorie pentru a fi puse in executare?Va multumesc.
Raspunsul meu este; Nici o executare silita nu se poate face fara un Titlu Executoriu. Investiti Incheierea, daca nu prevede "definitiva si executorie"
ddianna a scris:

Buna ziua,
Somatiile de plata emise de judecatorie, in baza Legii 119/2007, trebuie investite cu formula executorie pentru a fi puse in executare?Va multumesc.

Raspunsul la intrebarea dvs. se regaseste in OUG 119/2007:

Art. 14. - (1) Ordonanţa de plată, devenită irevocabilă ca urmare a neintroducerii sau respingerii cererii în anulare, constituie titlu executoriu.

Deci oerdonantele de plata emise in baza OUG 119/2007 nu se investesc cu formula executorie.